MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia
MyWindows.cz
Windows Phone 7.5 (Mango) - co všechno ne/umí
Před pár měsíci jsem napsal článek o možnost Windows Phone 7.0 a nedoporučoval jej zatím ke koupi. Dnes je k dispozici 7.5 BETA2 MANGO aktualizace tohoto systému, tak se pojďme na nový přehled podívat (používám odemčenou verzi OS na Omnia 7):
A. Emaily, kalendář
sync emailů z Exchange 2007/2010, a to nejen Inboxu, ale všech mnou zvolených složek (i vně Inbox složky) pro určité období, včetně odchozích emailů | ANO |
---|---|
podpora pro HTML emaily (zobrazení i psaní) | ANO |
stahování příloh do určité velikosti (například 100KB) automaticky s emailem | částečně |
push emailů z Exchange serveru (Microsoft Direct Push) | ANO |
plánování push jen na určitou dobu (tedy v noci vypnuto) | NE |
prohledávání emailů na Exchange serveru z telefonu (tedy pro ty emaily, co nejsou synchronizovány na telefonu) | ANO |
sync kontaktů s Exchange (veškeré položky, od jména, přes telefony, emaily po fotku) | ANO |
sync kalendáře s Exchange (veškeré položky, včetně účastníků meetingů) | ANO |
podpora pro Live / Hotmail email (nativně MAPI, ne přes POP3); podpora pro sync všech složek, včetně odeslaných emailů | ANO |
podpora pro MSN protokol (Windows Live Messenger) | ANO |
Microsoft představil Windows 8 a vymezil se proti Apple trivialismu
Windows 8 preview vypadá jako překvapivě správná cesta. Kombinace možností "matlacího interface" (ovládání prstem) a klasického rozhraní pro myš / klávesnici / touchpad / trackpoint je skvělá. Je zde nabídnuto dobré zábavní ovládání i pracovní produktivita v jednom zařízení.
Nabídnout jen onu tabletovou "matlací" část někomu možná stačí, ale pseudo-tablet (iPad 2) mi leží už 10 dní nespuštěný u gauče, protože pro něj v mém work-flow není místo, ani v tom zábavním, natož pracovním. Nestačí mi jeho omezené funkce a spousty chyb. Windows 8 bych spustil každý den pro práci i zábavu.
Navíc je zde samozřejmě možnost sdílet soubory mezi aplikacemi (zásadní problém iOS), možnost spouštět více aplikací současně (jak multitasking, tak vedle sebe na obrazovce), běžný souborový systém (včetně napojení na interní síť) a další funkce, které náročnější uživatelé vyžadují a neobejdou se bez nich.
iPad je možná použitelný pro primitivní prokrastinační matlání, ale Windows 8 vypadá, že nabídne mnohem více a bude vyhovovat i mým náročnějším potřebám.
Vznikne zařízení, která zastane jak jednoduché funkce tabletu, zábavní funkce, až po pracovní a kancelářské použití, vše v dobře přizpůsobeném interface (Metro pro tablet, Aero pro práci), se snadnou výměnou souborů a cloudovým propojením. Nebude to zjevně jen berlička, zvětšený telefon aktivovaný přes USB pupeční šňůru z PC, ale plnohodnotná věc.
Tato cesta zvolená Microsoftem se mi líbí.
iPad 2 - co ta placka umí dobře?
Tento třetí článek o iPadu, konkrétně jde o 16GB Wifi model druhé generace, se zaměří na pozitiva této placky, kterou používám díky CZC.cz.
Navážu v něm na předchozí Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky a popis negativ v článku iPad 2 je neproduktivní. A to je na něm poutavé!
Přečtěte si rozhodně první dva články než budete číst tento, pro kompletní informace.
iPad 2 a ne/produktivita
Recenzí iPadu je na českém internetu poměrně dost, ale většina recenzentů se mi jeví jako fanatici s růžovými brýlemi. Dozvíte se od nich jen oslavné vzdychání nad tím, že si (recenzent) instaloval aplikaci a pak ji spustil. To ale nestačí. Cílem mých článků je přinést výrazně objektivnější pohled.
Problém většiny "recenzí" je, že sice zmíní existenci aplikace údajně "řešící" daný problém, ale už se nezkoumá skutečná a praktická použitelnost. Příklad - můžete si zakoupit iTap RDP, připojíte se s ním bez problémů na Windows 2008 R2 Server či vaše domácí PC s Windows 7 (recenzent fanatik tedy jásá), ale už takové kliknutí pravým tlačítkem myši, přesun oken, změna jejich velikosti, či psaní delšího textu nebude snadné.
Hodně věcí se sice nakonec dá zrealizovat, ale je to tak zdlouhavé, opravdu tak nesmírně zdlouhavé, že je mnohem lepší počkat 3 sekundy na probuzení Windows 7 notebooku ze spánku a pracovat na něm.
Chci tím na rovinu říci, že lidé rozplývající se nad "produktivitou" iPadu na něm pracovat nikdy nezkusili. Představa, že budete instalovat IIS, konfigurovat SFTP server, SMTP, firewall a databázi přes iPad je sice možná realizovatelná, ale místo 1 hodiny s notebookem vám to zabere s iPadem celý den.
Pokud chcete pracovat, a nemusí to být jen odborná práce, ale třeba běžné činnosti jako upravení obrázku a nahrání do článku v redakčním systému, editace Word či Excel dokumentu, psaní delší poznámky, potřebujete notebook či netbook. Dokonce i takové emaily se mi píší rychleji na malém telefonu s kvalitní QWERTZ klávesnicí (Nokia E7) než na iPadu.
iPad není platforma, která může notebook či netbook nahradit, nakonec bez PC se iPad není schopen poprvé ani zapnout (vyžaduje aktivaci přes iTunes běžící na PC) a následně aktualizovat.
Je to doplněk, telefon s 10" displejem, který nabízí některé v zásadě zcela zbytné funkce.
Tato neproduktivita nemusí být typická obecně pro Tablet PC platformu, dokážu si představit tablet, na kterém se dá i pracovat. iPad 2 ale pro práci opravdu určen není.
iPad 2 je neproduktivní. A to je na něm poutavé!
iPad 2 používám díky CZC.cz jeden týden, konkrétně jde o 16GB Wifi model. Očekával jsem, že mi bude třetí den jen nečinně ležet v šuplíku, ale není tomu tak, zatím jsem jej pustil každý den a utratil asi €80 za různé aplikace, hledajíce v nich smysl zařízení.
Racionálně obhajitelný smysl jsem nenašel. Pokud vyslovíte slovo práce, pak je lepší libovolný notebook, přesto je iPad opravdu zajímavý gadget kvůli emočně líbivé prokrastinaci.
iPad 2 je zcela neproduktivní zařízení a to je na něm poutavé!
Když jej pustíte, 100% víte, že nebudete pracovat. To se vám s notebookem nestane a je to pozitivum.
Tento článek se zaměří pouze na negativa iPadu, tak jak je vnímám po týdnu. V dalším článku (bude uveřejněn zhruba za týden či dva) naleznete naopak jen pozitiva.
Také si určitě přečtěte předchozí článek: Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky.
Apple iPad 2 - moc se mi líbí multimediální časopisy
iPad 2 má spoustu nedostatků a neumí hrozně moc věcí, které podobně velký netbook snadno zvládá. I drobná práce je s ním složitá, často spíše nemožná. Nicméně v jedné věci je 100% magický - časopisy vytvářené speciálně pro iPad.
Nevím, zda to pro vás znamená hodně nebo málo, ale číst si na iPadu třeba NY Times či podobné "tiskoviny" je skvělé.
Nejedná se zde jen o text, na běžné knihy je lepší Amazon Kindle (má jen 200 gramů, kontrastní písmo a neleskne se mu displej), ale o multimediální obsah - propojení textu, obrázků, videa a relevantních odkazů.
Po 3 dnech zkušeností mi iPad 2 dává smysl ve dvou oblastech - multimediální časopisy a casual hry.
Apple iPad 2 - úplně první dojem z revoluční a magické placky
iPad 2 je šéfem v roláku označován za magické a revoluční zařízení. Když mi CZC.cz nabídnul 16GB Wifi model k recenzi, rád jsem přijal. Nevím, zda si od toho slibují zvýšení prodejnosti iPadu (to se vzhledem k mému postoji k Apple a třeba popisu zaostalostí v OS X 10.6 nedá zrovna očekávat), nebo jen chtějí poskytnout pohled "z druhé strany" na toto zařízení. Nakonec, když to není o iPadu 2, člověk si může koupit nějaký hezký notebook.
Na iPad 2 jsem se docela těšil.
Mám rád magii.
Po rozbalení (dnes ráno) jsem jej zapnul a koukal na nakreslený kabel na displeji naznačující zasouvání bílého konektoru do iTunes. Bez připojení k PC a aktivaci ovšem nic dalšího nebylo, Apple asi netuší, že zařízení má Wifi a šlo by aktivovat přes internet...
První dojem po rozbalení bych ohodnotil pouze jako středně magický.
iPad 2 je skvělý pro lidi, jejichž hlavní potřeba je matlat prstem po displeji
Apple je pozoruhodná společnost v tom, jak dokáže prodat své produkty segmentu spotřebitelů, kteří nic nedělají a nemají žádné potřeby. Jedná se přitom o velký trh. Lidí, kteří nic nedělají a nic konkrétního nepotřebují je moc.
Dosud se obecně mělo za to, že potřeba lidí není matlat prstem po displeji, ale třeba prohlížet si web, něco napsat, připojit se k síti či udělat prezentaci. iPad 2 má něco z těchto věcí částečně umět. Když za 16.000 Kč s doplňky váží skoro kilo, musí se ale člověk nutně ptát, zda tu samou činnost (a něco navíc) nezastane lépe podobně velký kilový netbook - třeba HP 5103 s dualcore CPU, 2GB RAM, 320GB HDD, klávesnicí, matným displejem (1366x768) a výdrží 10 hodin v ceně 8.000 Kč.
Pokud máte potřebu matlat prstem po obrazovce, iPad 2 ji bezvadně splní. Pokud jsou ale vaše potřeby poněkud sofistikovanějšího rázu, je vždy lepší netbook.
Pravda je taková, že onen netbook udělá lepší práci skoro vždy - internet je na něm plnohodnotný (Flash, Silverlight, různé pluginy do CMS), obrazovka má vyšší rozlišení a nemá zrcadlový povrch, video se na něm přehraje lépe a na 320GB disk se jej více vydá, a připojit k internetu se dá i pomocí vašeho telefonu či Ethernetu. iPad 2 z toho neumí nic.
Microsoft + Nokia = moc dobrý nápad
Před pár měsíci přešel Stephen Elop z Microsoftu do Nokie, a to rovnou na post šéfa, a dala se tedy čekat změna strategie společnosti.
Nokia vyrábí hardwarově výborné telefony, třeba N8 či E7 jsou opravdu skvělé. Nokii také charakterizuje obrovská rozmanitost, zatímco třeba u Apple máme v nabídce jeden hranatý telefon s 3.5" displejem, Nokia nabízí desítky různých mobilů pro různé potřeby, s klávesnicí či bez, s dotykovým displejem i klasické konstrukce, navíc s různými OS - Series 40, dotykový Symbian (různé edice), Maemo, MeeGo, upravené distribuce Linuxu.
Pravda, tolik platforem je ve skutečnosti slušný zmatek pro zákazníky i vývojáře, také OVI obchod není ukázkou dokonalé použitelnosti, vývojářské nástroje pokulhávají.
Spojení s Microsoftem zní logicky.
Microsoft je dnes firma, která se zaměřuje především na náročnou firemní klientelu a je zde nejúspěšnější na světě (file / webové servery, databáze, správa sítí, kancelářské sady, email / PIM, cloud, vývojářské nástroje, bezpečnostní řešení), jediným významným retail produktem v nabídce je Xbox 360 + Kinect a Xbox Live služby. Google o firemní trh neúspěšně usiluje, Apple na něj dávno zcela rezignoval.
Nokia ovšem umí navrhovat hardware právě pro retail, umí se spojit s operátory, a prodat svůj telefon (často v dotované podobě) téměř každému segmentu zákazníků po celém světě. Stále má 35% trhu ze všech mobilních telefonů (Apple má pro zajímavost 4%).

Windows Phone 7, MarketPlace a nákup aplikací a bodů platební kartou
Windows Phone 7 zatím nepodporuje MarketPlace pro Českou republiku. Účet si samozřejmě můžete založit jinde, ale k UK účtu nepřidáte kartu vydanou naší bankou (respektive, přidáte, ale debet neproběhne). Zkusil jsem to obejít tak, že jsem si založil účet v librách na MoneyBookers.com, nechal si vystavit MasterCard k tomuto účtu (vedenou opět v librách, jinak si MoneyBookers bere 1.99% z objemu za směnu z jiné měny), asocioval ji s Live ID s UK rezidencí a funguje to - můžete nakupovat cokoliv kartou.
Za půl roku to snad nebude potřeba, ale nyní je to funkční možnost, jak získat placené aplikace a Microsoft Points kartou.
Následně můžete pomocí "Manage region" změnit zemi účtu na ČR, až bude podporována. Microsoft podobné Live účty oficiálně toleruje, neruší je ani po zavedení místní podpory, takže nic vám nebrání fungovat pod UK třeba příštích 10 let.
Důležité: při registraci účtu na MoneyBookers.com si pečlivě zvolte měnu účtu (EUR nebo GBP, rozhodně ne CZK), po založení nejde změnit.
Windows Live Mail 2011 - výborný emailový klient zdarma
Windows Live Mail 2011 je skvělý desktopový emailový a PIM klient, dostupný zcela zdarma.
Pokud nepoužíváte Outlook 2010, je Windows Live Mail asi ta nejlepší aplikace, co si můžete pořídit - zpracovává emaily, kontakty, kalendář, RSS zdroje i příspěvky diskusních skupin, a to vše v moderním provedení. Práce s Windows Live Mail 2011 bude vždy efektivnější než webové rozhraní - ušetří vám opravdu spoustu času.
Pro většinu domácích uživatelů je dle mého názoru tato aplikace schopna plnohodnotně nahradit i Outlook 2010. Základní rozdíl je v nepodpoře Exchange, tam WLM nejde použít, POP3, IMAP a Hotmail ale umí.
Ideální je samozřejmě provázat jej s moderním Hotmailem, ale základní části budou fungovat i pro obyčejný Seznam či Gmail freemail.
Hotmail také podporuje Exchange ActiveSync protokol, takže je možné vše snadno synchronizovat i s chytrými mobilními telefony (příchozí i odchozí pošta, kontakty i kalendář) - jako adresu serveru použijte m.hotmail.com
. Tento sync je dostupný pro Windows Mobile, Windows Phone, Android, Symbian (Mail for Exchange) i iOS.