MyWindows.cz - vše o Windows Phone, Windows 8, Metro, Nokia Lumia
MyWindows.cz
Otázky a odpovědi ohledně Live.com
O Live.com jsem toho napsal hodně, a řada lidí se mě ptá přes Messenger či email na různá doplnění. Takže jsem se typické otázky pokusil sepsat do tohoto článku, abych nemusel odpovídat jednotlivě.
Co je to Live.com?
Microsoft neprodává jen Windows XP/Vista a Office 2007, tedy hlavní desktopové produkty známé veřejnosti. Věnuje se poslední dva roky mohutně i internetu (Live.com), propojení internetu a desktopu (Windows Live aplikace) a mobilní platformě (Windows Mobile 6) a většinu služeb zde nabízí zcela zdarma.
Live.com je internetový aplikační server a portál Microsoftu, který nabízí řadu služeb jako je email, kontakty, úschovna a sdílení dat (Skydrive), blogy, fotogalerie, synchronizace záložek, mapy a další. Novinka je sdílení kancelářských dokumentů Office Live Workspace, s napojením na Office 2007 desktopové aplikace.
Konkurovat tyto služby mají primárně Google a jeho online aplikacím (Gmail, Google Doc, Google Talk), případně osamoceným službám jako je ICQ a Skype, nicméně Microsoft jde dále, protože nabízí nejen webové rozhraní (webui), ale i desktopové aplikace a aplikace pro mobilní telefony.
Kde se mohu zaregistrovat do Live.com?
Na Live.com si můžete zaregistrovat svoji vlastní emailovou adresu, ale poté nezískáváte některé jeho služby jako je emailová schránka o kapacitě 5GB či sdílení kontaktů mezi Outlookem, webui a Windows Live Messengerem.
Optimální použití Live.com je prostě zřídit si tam nový email (a současný @seznam.cz či @gmail.com na něj přesměrovat, jsou horší než @live.com).
Na této stránce klikněte na Zřídit si nový účet. Další nastavení zaregistrovaného účtu se provádí na account.live.com. Kromě emailu tím získáte i účet pro skvělý komunikační program Windows Live Messenger a můžete smazat ICQ a Skype.
Co je to Live Plus a jak si jej pořídím?
Live Plus je služba, která za €20 za rok (což je opravdu pakatel) nabídne na zvoleném konkrétním emailovém účtu kapacitu 10GB namísto 5GB, povolí POP3 (což ale není až tak klíčové, DeltaSync od Microsoftu je stejně výrazně lepší, je to spíše cosi jako výrazně vylepšený a zrychlený IMAP), vypne expiraci účtu, a především vypne reklamu.
Zaregistrovat do Live Plus se můžete na signup.msn.com, potřebujete na to VISA či MasterCard platební kartu s povolenými internetovými platbami. Osobně jsem použil VISA kartu od Raiffeisenbank, a vše prošlo hladce.
Je vhodné Microsoftu neustále jen nadávat?

Microsoft Windows XP a Vista používá 95-98% lidí, přesto hromada (především) pubescentů na různých webech neustále křičí a nadává na Microsoft. Proč vlastně? Má to nějaké reálné opodstatnění, nebo je to jen jejich komplex? Je například i Internet Explorer 7 špatný prohlížeč, nebo je to jen historie a módní vlna, Microsoftu nadávat?
Ono je potřeba rozlišovat, za co člověk Microsoftu nadává.
Nadávat se nakonec dá každé firmě, každá něco pokazila, Microsoft toho ale pokazil relativně nejméně, a proto má majoritní podíl na trhu. A zvláště dnes jeho kombinace Windows Vista + Office 2007 + Windows Mobile 6 + Windows Live + Visual Studio + Windows Server těžko hledá konkurenci.
Prohlížeče
Když v roce 2001 přišel IE6, byl to jednoznačně nejlepší prohlížeč na světě, Mozilla Suite v té době byla v plenkách a snažila se pomalu kopírovat Operu (a IE6) a ani Opera ve své verzi 5 nestála za nic. Byl to nakonec Microsoft, kdo vymyslel XMLHttpRequest()
v roce 2000 a dal tak základ pro vývoj dnešních interaktivních AJAXových web 2.0 aplikací. A takové ActiveX je naprosto úžasná technologie, jen díky ní se dají dělat low-level věci jako antivirový scan či instalace Windows Update (samozřejmě díky debilitě uživatelů klikajících na cokoliv i zneužívaná, ale to není koncepční problém).
Když přišel v roce 2006 IE7, opět to byl vynikající prohlížeč, s výbornou zpětnou kompatibilitou i s požadovanou podporou nových standardů, navíc velice rychlý (což se nedá říci o Firefoxu, ten je díky XUL strašně neohrabaný), přinesl výborné GUI, přehled záložek, snadné přidávání vyhledávacích enginů a další nové funkce.
Microsoftu se nedá vytýkat, že by někdy naprogramoval špatný browser. To rozhodně ne. IE6 i IE7 byly na svoji dobu výborné, IE6 byl dokonce absolutní bomba. A IE5 na svoji dobu také.
Spánek Microsoftu
Jediný opravdu velký průser Microsoftu byl ten 5letý posun mezi rokem 2001 s IE6 a rokem 2006 s IE7, to je na internet extrémně dlouhá doba nečinnosti.
IE7 měl přijít nejpozději v roce 2004 či 2005, a to je věc, kterou je opravdu nutné Microsoftu vyčítat. I proto, že Microsoft "spal" se uchytil Firefox 1.0 a pak 2.0, který není lepší, kopíruje spíše koncepci IE6, ale přesto nabízel aspoň pocit rozvoje.
Hodně lidí s Firefoxem nostalgicky zůstává i po vydání IE7 + IE7Pro, které jej výrazně převyšují v rychlosti, funkčnosti a efektivitě používání.
IE6 byl v roce 2001 skvělý, ale v roce 2008 už nikoliv. Problém je, že stále jej používá zhruba 50% lidí na světovém webu, a člověk s ním musí stále počítat. Kdyby Microsoft nabídnul IE7 podstatně dříve a nespal, web by se dnes dělal snadněji. Na druhou stranu je vcelku obdivuhodné co staříček z roku 2001 dokáže, a že i moderní AJAXové weby s ním stále nějak fungují. Jen to dá více práce a testování... Nicméně nutit lidi do upgrade není možné, zvláště pokud mají vypnutý Windows Update či nelegální Windows XP. IE6 tu s námi ještě pár let bude.
Skype, Google Talk a Live Messenger stav na webu
Microsoft zprovoznil (via Maxiorel.cz) možnost zobrazit stav programu Windows Live Messenger na vašem webu, a to ve Web Settings. Zároveň si můžete nechat vygenerovat HTML kód AJAXového komunikátoru (iframe
) pro vložení do vašich stránek, kdy s vámi návštěvník může přímo komunikovat, aniž si musí instalovat WLM. Skvělá funkce zejména pro support.

Windows Live Messenger je klient pro síť MSN (propojenou s Yahoo), která je světově největší a nejpoužívanější. Na rozdíl od primitivního ICQ umí i audio a video hovory, synchronizaci souborů, desítky her a aktivit, a rovněž synchronizaci Live.com emailů (5GB zdarma) a kontaktů mezi desktopem, notebookem a mobilním telefonem. Pokud dosud používáte zaostalé ICQ či primitivní Jabber, tak vyzkoušejte Microsoft Live, je to zcela jiná dimenze.
Podobný stav jako u Windows Live Messengeru můžete na webu zobrazit i pro Jabber (třeba Google Talk) a Skype, postačí zadat kód obrázku vygenerovaný těmito službami.
Organizace času aneb proč mám rád Microsoft

Martin Snížek používá na organizaci času Outlook, a v tom se s ním zcela shoduji. Microsoft Office Outlook 2007 na Windows Vista (či alespoň Microsoft Office Outlook 2003 na Windows XP s integrovaným Windows Desktop Search) je mimořádně mocný nástroj.
Outlook 2007 je totiž nejen úžasný emailový klient, ale PIM i správce projektů.
Proč samotný emailový klient dávno nestačí
Síla Outlooku spočívá v dokonalém propojení emailů, úkolů, kategorií, kalendáře, kontaktů, poznámek a deníku. Pouhý primitivní emailový klient typu Mozilla Thunderbird na správu emailů a úkolů s nimi spojených opravdu nedostačuje.
Řada emailů je totiž zároveň úkolem, který je potřeba zpracovat v určitém termínu, s určitou prioritou, delegovat jej pár lidem, případně pár lidí pozvat na meeting s tímto emailem souvisejícím.
Toto vše Outlook umí a primitivní Thunderbird nikoliv.
Přijde Vám třeba požadavek na schůzku emailem do Outlooku, vy ji zařadíte třeba do kategorie "Webdesign - smlouvy" (kategorií si můžete vytvářet neomezené množství), přiřadíte této události datum a upozornění na ni, a zapíšete do kalendáře v Outlooku. Protistraně se pošle automaticky upozornění na tuto schůzku (či její potvrzení), a zároveň pošlete podobné pozvání na schůzku několika dalším účastnícím se spolupracovníkům.
Osobně jsem si (téměř) přestal také řadit emaily do složek, mám jen základní složky pro "spam" z fór, složky pro osobní emaily, webdesign, webhosting, a obecnou složku "business", kde jsou nejdůležitější emaily. Další řazení emailů to složek je zbytečné, na to slouží kategorie, datum dokončení úkolu, případně velice silné integrované hledání.
Zásada produktivní organizace času a dokončení práce je, že nemám nepřečtené emaily. Jak mi dojde email, přečtu si jej, pokud je to nutné, přiřadím mu kategorii, prioritu, a případně i termín dokončení (typu udělat tento týden), a pokud je odpověď práce do jedné minuty, email ihned vyřídím a zpracuji.
V pravém sloupci v Outlooku mám neustále zobrazené aktivní úkoly z emailů, kalendáře, poznámek a dalších sekcí. Je to přehledné a hlavně velice efektivní. Pokud se člověk nechá řídit jen "svojí hlavou", udělá toho zásadně méně, má tendenci se "flákat" a věci odkládat. Outlook a princip okamžitého řešení věcí jej donutí dodržet termíny.
Jak neposílat z Outlooku příjemcům WinMail.dat

Pokud používáte Microsoft Outlook 2003 či 2007 a nedáváte si dobrý pozor, můžete přicházet o business. Za určitých okolností totiž klientovi můžete místo PDF či DOC přílohy odeslat komprimovaný WinMail.dat soubor, a pravděpodobnost, že se poté takovýto člověk neozve, a vezme zavděk nabídkou jiné firmy, kterou byl schopen bez problémů otevřít a která se zobrazila jako PDF, je poměrně vysoká.
Outlook 2007 je vynikající emailový klient a PIM, dalo by se říci že bezkonkurenčně nejlepší. Problém nastává, pokud posíláte emaily ve formátu Outlook RTF, většina jiných emailových klientů a online emailů jim totiž nerozumí. Obrázek vpravo nahoře je email ve formátu Outlook RTF s PDF přílohou zaslaný na Seznam.cz. Věřte mi, že 95% klientů si s tímto neporadí a PDF z něj nevydoluje, a určitá část vám o tom ani nedá vědět.
Outlook umí posílat emaily v prostém textu, HTML a v onom Outlook RTF. Poslední možnost nikdy nepoužívejte. Problém je, že někdy ji použijete zcela nevědomky. Microsoft na svém webu uvádí jak WinMail.dat neposílat, bohužel, není to celé řešení tohoto problému.
Nastavení globální, v možnostech aplikace, pro preferování a převod Outlook RTF do HTML či do prostého textu totiž nestačí:

Microsoft Live.com - čtyřdenní kolaps ukončen?
Pokud používáte kombinaci Windows Live Custom Domains (neboli emaily, WLM a další u Microsoftu), Outlook Connector (napojení na Live.com z Outlooku) a k tomu synchronizaci přes Windows Live na svém mobilním telefonu s Windows Mobile 6, poslední 4 dny jsou pro vás poštovní účty přes Outlook zcela nepřístupné.
Problém je to poměrně veřejně známý a reportovaný, nicméně velice nepříjemný. Postiženi jsou právě high-end uživatelů s kombinací Outlook + Outlook Connector + Windows Mobile 6 (telefon) + Windows Live Mobile synchronizace, a vyznačuje se tím, že se k poště přes Outlook ani na placeném Live Plus účtu nepřihlásíte, nepomáhá reainstalace a znovuzavedení účtu, prostě nic. Chyba "Could not sign in" či "Network Operation Failed" či ještě lépe "Outlook Connector is available only to subscribers" není zaviněna z vaší strany.
Není to sice extrémně kritické (k poště se dostanete přes webové rozhraní, to naštěstí funguje), ale nepříjemné rozhodně. Funguje mimochodem i přístup přes Windows Live Mail Beta (desktopová aplikace, velice povedená, ale neumí sync na Windows Mobile a nemá kalendář, takže pro profíky nepoužitelná).
Dnes večer vypadá, že se věc konečně začíná řešit, a mailbox začíná fungovat i přes Outlook Connector. Doufejme, že tento kolaps Microsoftu na Live.com (Plus - placené účty) byl první a poslední.
10 dní s emailem na Live.com
Zhruba 10 dní uběhlo do chvíle, co jsem převedl správu emailů, IM a dalších služeb kompletně na Live.com pomocí zdarma dostupné Windows Live Custom Domains služby. A jsem spokojen více než na počátku (což bylo hodně).
Vyřešené počáteční problémy
Microsoftu se podařilo vyřešit reportované problémy, až jsem byl téměř šokován rychlostí reakce (rozsáhlá odpověď na nahlášený problém do 24 hodin na zdarma dostupné službě opravdu není u mamutích společností běžná).
Windows Live Custom Domains nabízí 500 emailových účtů s kapacitou 5/10GB na vaší vlastní doméně s vaší vlastní adresou (COKOLIV@hulan.cz), a samozřejmě plnou kompatibilitu na Windows Live Messenger, Skydrive či Favorites. Zásadní výhodou je použití pokročilého Microsoft MAPI, namísto primitivního POP3, pro přístup k vašim emailům, kontaktům a případně i kalendáři. Nevýhodou (pro někoho) může být de-facto nutnost použít návazný software od Microsoftu (Outlook 2003/2007, Windows Live Messenger, Outlook Connector, případně Windows Live Mail).
Vlastní podpora pro Microsoft produkty je dostupná na Microsoft Discussion Groups, Centra řešení produktů a případně i Online Assistance. Jak jsem již psal, reakce na dva reportované problémy byla v mém případě téměž okamžitá, a hlavně problém vyřešila.
Byl jsem tedy schopen udělat upload zhruba 15.000 historických emailů s celkovou kapacitou cca 350MB z Outlooku na webové rozhraní (postačí myší přetáhnout emaily z lokální Inbox složky do vzdálené Inbox složky), takže je mám nyní dostupné odkudkoliv (Outlook 2007, mobilní telefon s Windows Mobile, webové rozhraní):

Vlastní kalendář hlásí stále při synchronizaci "Error", ale není to chyba, ale vlastnost. Mylně jsem předpokládal, že Calendar sync je dostupný i pro majitele předplaceného Hotmail Live Plus účtu, což není pravda, musí se použít (podstatně dražší) MSN Premium či Office Premium účty. Kalendář jde ovšem z Outlooku automaticky uploadovat na Office online web, takže scházející sync není kritické omezení.
Live.com - internetové služby podle Microsoftu
Microsoft se svým portálem Live.com a napojenými službami přichází oproti konkurenci s mírným zpožděním, zato o to kvalitněji. Jeho nový komunitní a blogovací systém Spaces je výrazně lepší než Blogger, Windows Live Hotmail je lepší než GMail a komunikační program Windows Live Messenger je mnohem lepší než Google Talk (nehovoře o tom, že je dostupný i pro mobilní telefony).
Vše doplňuje skvělá PC aplikace Microsoft Office Outlook 2007, včetně napojení na Live.com pomocí Outlook Connector.
Pojďme se na portfolio Microsoftu v jeho nové Live.com sadě aplikací a služeb podívat podrobněji.
Personalizovaná homepage Live.com
Pokud chcete začít používat služby Microsoftu, budete si u něj muset, pochopitelně, vytvořit účet. Můžete pro to použít vlastní emailovou adresu, nebo si vytvořit @hotmail.com
účet, což silně doporučuji, možnosti aplikace a nabízené služby se tak podstatně zvýší (pro pokročilé uživatele je i možnost registrovat si Windows Live služby pro vlastní doménu pomocí domains.live.com, obdoba Google Apps).
Poté si již můžete začít upravovat domovskou stránku Live.com, například o miniaplikace, či o čtečku RSS zdrojů, včetně záložek.
V případě Live.com homepage se jedná o podobně zpracovanou obdobu iGoogle. Na gallery.live.com si můžete navíc stáhnout stovky „gagdets“, miniaplikací, pro Live.com homepage.
Google Maps 3D vs. Microsoft Maps 3D
Google i Microsoft nabízí zhruba týden svoje mapy ve 3D režimu. Google na adrese maps.google.com a Microsoft na maps.live.com. Pojetí 3D map je přitom u obou společností velice odlišné. Google nabízí fotky z ulice, občas skvělé, občas rozmazené, občas neexistující, zatímco Microsoft nabízí 3D režim de-facto pro každou mapu a bere ji jako základní pohled. Microsoft rovněž doplňuje textury budov a základní geometrický náčrt ulic.
Zkusil jsem na Google Maps i maps.Live.com vyhledat "Statue of Liberty, New York". Live.com našel okamžitě Sochu Svobody, Google našel ulici na Manhattanu, což jsem nechtěl, a musel jsem Sochu hledat ručně. Bod pro Microsoft.
Pro samotnou Sochu Svobody nabízí Live.com 2D (identický s Google) i 3D pohled, Google (zatím?) jen 2D, pokryta 3D je jen menší část New Yorku. Další bod pro Microsoft.
Minority report v praxi podle Microsoftu
Microsoft představuje tento rok do praxe skvěle propracované multi-touch ovládání počítače pod názvem Microsoft Surface. Podobnou zhruba rok starou technologii vyvíjí více firem, některé jako je Apple pro hloupé pitomůstky typu zvětšování / zmenšování fotografií, ale Microsoft jde mnohem dále, a integruje ji přímo do upravené verze Windows Vista jako hlavní ovládání, kombinuje ji s kamerou, OCR, rozpoznáváním tvaru předmětů a prací více lidí současně na stejném projektu / displeji (video, 65MB).
Dokážu si představit, že za pár let budeme mít Microsoft Surface každý doma, po poklesu cen patřičného hardware. Prohlížení videa, brouzdání internetu, poslouchání hudby jen pohybem ruky.